Polski sektor startupów jest w dobrej kondycji, co pozytywnie świadczy o polskiej gospodarce, która jest coraz bardziej innowacyjna.
Z najnowszego raportu „Polskie Startupy 2023” sporządzonego przez fundację Startup Poland wynika, że większość polskich startupów notuje wyniki finansowe lepsze, niż przed rokiem. Choć jest jeszcze też wiele do zrobienia w obszarze prawnym, żebyśmy mogli mówić o zauważalnej poprawie w otoczeniu tego sektora. Tym niemniej branża startupowa nie traci dynamiki, zakładane są nowe firmy, powstają i są wdrażane nowe innowacyjne projekty gospodarcze.
Badanie fundacji obejmuje trzy kwartały 2023 roku i można z niego wyczytać, że łączna wartość inwestycji w każdym z trzech kwartałów wyniosła ok. 420-450 mln zł, łącznie daje to kwotę niemal 1,3 mld zł. To co prawda dynamika nieco mniejsza niż w poprzednich kilku latach, ale i tak można wysnuć generalny wniosek, że polskie innowacyjne spółki rozwijają się i pozyskują kapitał na dalszą ekspansję, nie tylko na ryku krajowym, ale i zagranicznym.
Priorytet: AI
Patrząc na sytuację finansową, ale i na działalność startupów, można być spokojnym o przyszłość tego sektora. Jednym z najistotniejszych priorytetów na jakie stawiają jest AI, czyli sztuczna inteligencja i związany z nią internet rzeczy (IoT). Firmy z polskiego deeptechu aż w 1/3 wskazują, że kluczowym obszarem ich działalności jest właśnie sfera AI.
Znamienne jest i to, że sztuczna inteligencja zajmuje nie tylko startupy, które działają w obszarze telekomunikacji, bankowości i finansów, ale te zagadnienia rozwijają także firmy działające na rzecz tradycyjnego przemysłu, w tym producentów maszyn i urządzeń, podzespołów czy nawet produktów żywnościowych. Wszędzie bowiem trzeba planować i sterować skomplikowanymi procesami produkcji, dystrybucji, współpracy z klientami, całą logistyką przedsiębiorstwa i sztuczna inteligencja jest tu bardzo pomocna.
Co więcej, ponieważ segment AI wydaje się mieć niemal nieskończone zapotrzebowanie z rynku, to mogą się na nim odnaleźć kolejne startupy. Inwestorzy chętnie finansują projekty z dziedziny AI, widząc, że jest to dziedzina oferująca jedne z najnowocześniejszych rozwiązań dla przedsiębiorstw, a także dla społeczeństwa (systemy sterujące komunikacją publiczną, ruchem samochodów i pieszych, organizacją wielu innych usług publicznych).
Ochłodzenie gospodarki to szansa
Niewątpliwie startupy też są ofiarą osłabienia tempa rozwoju gospodarczego w Europie i Polsce. Tym należy tłumaczyć pewien spadek inwestycji w ten sektor w 2023 roku względem 20231 czy 2020 roku. To w konsekwencji powoduje, że część firm ma problemy ze zdobyciem finansowania swoich projektów. Z drugiej jednak strony ta sytuacja wywołuje wzrost konkurencji wśród startupów, co pozytywnie wpływa na rozwój najlepszych podmiotów.
Zdaniem ekspertów kluczem do sukcesu każdego startupu są przede wszystkim ludzie, jeśli bowiem zespół jest kreatywny i stale rozwija swoje kompetencje, to osiągnie sukces nawet w najtrudniejszych warunkach rynkowych. Dlatego tak ważne jest wyłuskiwanie już na etapie studiów (a nawet szkół średnich) utalentowanych informatyków, inżynierów, mechatroników, technologów, prawników, finansistów i ludzi wielu innych profesji, aby zasilali już istniejące lub dopiero planowane startupy. A ponieważ na polskich uczelniach studiuje spora grupa obcokrajowców, to również wśród nich odbywają się procesy rekrutacyjne. Wojna na Ukrainie i napływ tysięcy uchodźców spowodował, że polskie startupy chętnie zatrudniają także młodych Ukraińców. Są też liczne przypadki, gdy Ukraińcy są współwłaścicielami startupów, część tych firm po prostu została przeniesiona z Ukrainy do Polski.
Partnerami projektu są: Fundacja ARP, Fundacja BGK, Fundacja Empiria i Wiedza, Fundacja PFR oraz Totalizator Sportowy.
Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Myśl po polsku”